Rozbor novej edície Theros – prvá časť

Rozbor novej edície Theros – prvá časť

Zdravím všetkých priaznivcov MtG. Spoiler Therosu je vonku a s ním i môj (pomaly už tradičný) rýchly rozbor. Theros je významný z dvoch dôvodov. Po prvé – je to veľká edícia prináša tak veľa farieb a po druhé – jeho príchod spôsobí odchod celého Inistradského bloku zo štandardu. A to znamená, že nás čaká klasické obdobie vzniku nových balíkov, zmien archetypov a (možno i) zániku niektorých deckov. Preto bude v tomto rozbore možno viac kariet než obyčajne, pretože sa budem snažiť upozorniť i na „potenciálne dobré“ karty. A i preto som rozbor rozdelil do dvoch častí. V dnešnej časti si neodpustím trochu obsiahlejší úvod a pozriem sa na tak asi polovicu vybraných kariet. A v druhej časti dokončime prehľad a pokúsim sa o i malé zhrnutie. Takže poďme na to.

ÚVOD  – čo bolo (august 2013)

Už od augusta som sa (len tak zvoľna) zaoberal možnými dopadmi septembrovej rotácie na štandard. A tá už je tu. Takže môj dnešný článok začnem tým, že vám v skrátenej forme odprezentujem moje nesmelé špekulácie ohľadne dopadu Therosu, ešte pred zverejnením jeho spoileru.Pamätajte pôjde o predspoilerový pohľad.
 
Kontrol

Podľa mňa je pravdepodobné, že dôjde na štandarde k jeho posilneniu a rozšíreniu. Síce stratí niekoľko silných kariet, ale zase odchodom jednej jedinej sám dosť posilní. Kontroly boli doteraz po väčšinou UW na báze globálneho ničenia, poprípade Gx využívajúce Thragtusk-a. Takže čo sa nimi stane na jeseň. Odíde najlepšie globálne ničenie Terminus a „nová Wall of Blossoms“ v podobe Augur of Bolas, a tiež kartová výhoda  Think Twice. čo mierne oslabí práve spomínané UW kombinácie a samozrejme prídeme o Thragtusk-a, čo oslabí kontroly na báze zelenej (4 Color Control, Jund Control, Bant Control…). Na druhej strane ale tieto balíky i získajú. Aj keď zatiaľ neviem aké karty prídu v Therose, viem, že …. odíde Cavern of Souls! A bez tohto „testu“ Essence Scatter-u a ďalších prerušovaní by sa znovu mohli rozšíriť kontroly na báze modrej – buď UWx, alebo i Celomodré peklo. Pretože tým UW-čkám zostalo globálne ničenie v podobe Supreme Verdict-u a cielené ničenia ako Azorius Charm a Detention Sphere a celomodrému zase „nový Morphling“ aka Aetherling. No a balíky využívajúce Snapcaster Mága (American Control, Esper Control, Turbo Fog, …) asi čaká prerod na „klasické“ Kontroly. Takže tak ako tak, by sme kontrolné balíky mohli vídať častejšie a je možný i mierny nárast hodnoty (ale nie ceny) kariet ako Loxodon Smiter, Mindsparker a možno i Witchstalker a Savage Summoning.


Aggro
No tu je možností veľa. Rovnako ako je momentálne na štandarde veľa rôznorodých typov Aggra. A verte mi (keďže patrím k tým skôr narodeným), nebolo to tak vždy. Najviac podľa mňa rotácia postihne Mindrange balíky, pretože odíde Farseek. A nemôcť sa urýchliť do 4 mán (priaznivej farebnej kombinácie) v treťom kole, to týmto balíkom poškodí viac než odchod „oporných“ bytostí ako Huntmaster of the Fells/Ravager of the Fells, Thundermaw Hellkite či už Thragtusk, ktorý bol ako základom kontrolov, tak i najlepšou najlepšou zbraňou proti nim. A ak v Therose nebude vydaná nejaká náhrada Farseek-u v podobe kariet ako Nature´s Lore, Rampant Growth, či Edge of Autumn, nepomôže ani odchod (anti-aggro) Terminu. The Aristocrats prídu skoro o všetky podstatné bytosti (Olivia Voldaren, Falkenrath Aristocrat, Blood Artist, Doomed Traveler), na druhej strane Junk Aristocratom skoro všetky podstatné ostanú a dokonca sa už nebudú musieť obávať (bežne v SB hrávanej) odpovede na Voice of Resurgence v podobe Pillar of the Flame. Odchod Gravecrawler-a a Geralf´s Messenger-a pravdepodobne zmení BW Zombie na BW Humans, a BG Zombie na nejakú tú variantu Golgari Aggra. V oboch bude asi hrať významnú úlohu Lifebane Zombie. A zanikne klasický UR Delver. A ak v Therose nevýjdu žiadne poriadne dualy, veľa hráčov to možno nalomí na hranie monodeckov, či už v podobe Monoblack či Monored. Práve takéto balíky bude obchádzať hrozba v podobe Burning Earth-u a budú prirodzene i lacnejšie. A bez prítomnosti Thragtusk-a a Restoration Angel-a, teda bez obavy z obracania damage race-u či instantných lietajúcich blokerov (pozemné instatné 5/5 zostávajú) sa možno rozmôžu i staromódne Aggro balíky ako Zoo (založené na plus-mínus 3/3 bytostiach), Biele kone (Fiendslayer Paladin, Banisher Priest ) či Slight (Ash Zealot, Chandra’s Phoenix, Mindsparker, Burning Eart). Takže je možno čas poobzerať sa aj mimo modrej po plošných ničeniach menších bytostí ala Mizzium Mortars. No a pokiaľ ide o planeswalkerov, asi najviac pocítia Black based Controly odchod Liliany of the Veil.
 
Kombo
Tu sa neodvážim ani špekulovať. Ale ak posilnia kontroly, malo by kombo balíky udržať na uzde veľa prerušovania.
Takže, aký bol môj pohľad na „septembrový štandard“ v  auguste? Najviac zmenia odchody Cavern of Souls (rozšíria sa kontroly), Farseek-u (obmedzia sa Mindrange) a Snapcaster Mága + Unburial Rites (hrob už nebude taký silný).

JADRO 1 – čo je (september 2013)

Takže čo tu máme?Nové schopnosti:

Osobne by som sa na monstrosity nedíval ako na predražené pumpovanie bytostí. V skutočnosti ide o možnú kartovú výhodu. Pretože tie najlepšie z týchto bytosti de facto „obsahujú“ kúzla, ktoré dokážu „oni samy“ raz za hru zoslať. I keď za výrazne vyššiu cenu. Keepsake Gorgon tak „kúzli“ Doom Blade, Hythonia the Cruel dokonca modifikovné Damnation, Shipbreaker Kraken silnejší Downpour, Stormbreath Dragon zase Trouble polovičku z Toil/Trouble, Arbor Colosuss pre zmenu Plummet, no a Polukranos, World Eater svojím spôsobom slabší (ale zase multi) Prey Upon. Avšak pre svoju vysokú manovú náročnosť sú to všetko karty skôr na limited.
Rovnako schopnosť heroic pridáva dodatočný efekt všetkým vaším instantom, sorcery a očarovaniam smerujúcim na vaše bytosti. A tak napríklad Triton Fortune Hunter pridáva kúzlam efekt Reach Through Mists, Agent of the Fates efekt Diabolic Edict-u a Phalanx Leader efekt Gavony Township-u. Ale znova to bude skôr limited material, pretože na súčasnom štandarde sa kúzla ovplyvňujúce vlastne bytosti veľa nehrajú. A i Bant Auras sa (kvôli obave z podstrelenia) spoliehajú pri zosielaná svojich očarovaní skôr na hexproof bytosti. Ale v limited  sa zvykli hrávať i kúsky ako Giant Growth, alebo Aerial Maneuver – práve pre nízky počet playablov.
Bestow  je také trošku ťažkopádnejšie (pre vysoký casting cost) riešenie problému Aggro balíkov s globálnymi ničeniami – teda ak potrebujú zatlačiť na súpera, ale súčasne sa boja vyložiť ďalšiu bytosť, aby ich všetky o kolo nespláchol Supreme Verdict. Takto vyložím (síce drahšie) Nymfu a pod. ako očarovanie (bez obavy s podstrelenia), posilním si nejakú bytosť na stole a v konečnom dôsledku tak i zvýšim udelený damage. A ak aj príde to globálne/cielene ničenie, ostane mi aspoň malá útecha v podobe malej bytosti. Ale i tak neviem, či sa oplatia hrať.
Scry mi tak pripadá ako najhratelnejšia schopnosť. Ako prídavok k efektu karty je možno na prvý pohľad najslabšia (ani len neprináša kartu), no na druhej strane sú scry karty lacnejšie na zoslanie a to na štandarde podľa mňa zaváži. A často je scry „prilepené“ na kartách, ktoré majú dobrý efekt i samy  sebe – Magma Jet, Thassa, God of the Sea, Voyage’s End – a dajú sa preto pridať do existujúcich balíkov (nie je nutné kvôli nim balíky výrazne upravovať – ako napr. u heroic).

To by bolo asi všetko k novým schopnostiam a tu sú karty, ktoré mňa zaujali na prvý pohľad. A preto sa moje názory môžu líšiť od názorov iných. Každopádne spoľahlivé výsledky prinesie až poriadne testovanie.

Chained to the Rocks
Niečo medzi Journey to Nowhere a Path to Exile. Má niekoľko zjavných nevýhod. Prvou je jeho sorcery rýchlosť. Druhou to, že to je enchantment a tak sa dá zničiť všetkými variáciami na Naturalize (Abrupt Decay, Golgari Charm, Destructive Revelry, Detention Sphere, ….). Treťou to, že je jeho použitie viazané na Mountain a teda že sa hodí iba do RWx balíkov, a i to ešte iba tých, ktoré nemajú prístup k čiernemu ničeniu bytostí (Boros Aggro, Naya Aggro/Mindrange/Humans). Poslednou nevýhodou je to, že zničenie hory, zničí i jeho. Ale to je problém najmenší, pretože momentálne sa veľa ničenia zemí nehraje. Jeho výhodou je to … že je to prosto jednomanové biele ničenie a to sa počíta. A nemyslím si, že bude extra drahé, takže ho iste privítajú i všetky budget balíky. A áno, ešte niečo … dá sa vrátiť z hrobu Auramancerom.
Curse of the Swine
Možné myšlienkové pochody Wizardov: keď už má tá modrá prerušovanie, kartovú výhodu, manipuláciu s knižnicou (a hrobom), kradnutie, malé rýchle bytosti, veľké lietajúce bytosti, tak čo jej ešte dáme? No jasne … „pologlobálne“ ničenie obchádzajúce regeneráciu, reanimáciu, nezničiteľnosť a väčšinu protekcií. Prečo nie. A nehovorte mi, že to nie je ničenie, pretože za zničené bytosti súper dostane náhradu. Pretože obyčajná 2/2 a ešte k tomu token (ktorých, ak sa nejaká farba vie zbaviť, tak je to modrá …) nie je ani náhodou náhradou za zničeného Baróna z Vizkopy, Kaloniánsku Hydru, či Boros Reckoner-a. Ale ak sú modré, či modro biele kontroly vaša šálka kávy, tak je táto veľmi efektívna karta niečo pre vás. Na štandarde doplnok k Supreme Verdict-u, či možná súčasť/sideboard Celomodrého pekla.

Elspeth, Sun’s Champion
Ako už býva pomaly zvykom, Elspeth je planeswalker ako sa patrí. Táto sa samozrejme dokáže pomocou prvej schopnosti sama brániť a to slušne (predsa len tri 1/1 tokeny (pri lojalite 5) už nejakú prácu odvedú). Druhá schopnosť je v podstate Wrath of God na veľké bytosti, a tých asi nebude málo (Kalonian Hydra, Polukranos, World Eater, Shadowborn Demon, Loxodon Smiter, …) a jej tretia schopnosť je vlastne také malé integrované „kombo“ so schopnosťou prvou, ktoré vytvára celkom slušné letectvo. Podľa mňa vhodná posila do UW Kontrolov, kde prvá schopnosť súperove bytosti zastaví a druhá ich zničí.
Sylvan Caryatid
Tak toto má asi najbližšie k tomu, čo by som ja nazval nový Farseek. Ten fungoval tak, že ste ho v druhom kole zahrali, a mali tak v treťom garantovane 3 many (v potrebných farbách) a ak to dobre prišlo tak i 4. A toto funguje podobne. V druhom kole túto stenu vyložíte a keďže je vďaka hexproof-u obtiažne zabitelná, máte de facto v treťom kole garantované 3 many (v potrebných farbách) a ak to dobre príde tak i 4. Rozdiel je samozrejme v tom, že Caryatid vám nevyčistí deck od zemí, ale na druhej strane Farseek nedokázal zastaviť pozemné 2/x a ani sa nedokázal hodiť pod nohy niečomu väčšiemu. Takže ako hovorím nie je to to isté, ale má k tomu blízko. Midrange túto bytosť privítajú.
Voyage’s End
Aj keď scry 1 nie je nič extra, ako taký pohodový prídavok k (o jedna manu drahšiemu) Unsummon-u sa veľmi často hodiť bude. V strednej fáze hry totiž dokáže zabrániť potiahnutiu vtedy už zbytočnej zeme, alebo nehodiaceho sa kúzla. Či už potrebujete udržať tempo kvôli útoku, či sa kvôli prežitiu zbaviť súperovho útočníka, aby ste ho o kolo mohli zrušiť (možno i skrz scry nájdeným) prerušovaním, táto karta si svoje využitie nájde. Áno viacfarebné balíky majú teraz lepšie varianty (UW Azorius Charm, UB Far/Away, UG Simic Charm), ale v budget Monoblue balíkoch sa uživý.
Stormbreath Dragon
Nová Thundermaw Hellkite. Na jednej strane síce nevypína súperových lietajúcich obrancov, na strane druhej je ale trošku obtiažnejšie zabiteľná – pretože vďaka protekcii voči bielej, na ňu nedosiahnu ničenia ako Detention Sphere (v budúcnosti kvôli cyklu nezničiteľných bohov hrávaná podľa mňa o dosť častejšie), Azorius Charm a Selesnya Charm (sila 4), či nový Chained to the Rocks. A v súboji ju nezastaví Archangel of Thune, ani ďalší bieli lietači. A ak sa dostaneme k siedmym manám, dokáže celkom zamávať i so životmi kontrolnejších hráčov. Aj keď väčšina hráčov ju asi bude hrať iba vďaka jej 4/4 flying, haste. Možno to bude najdrahšia bytosť edície.
 

Read the Bones
Napriek iba jednej čiernej v manacoste si myslím, že toto je dobrá karta do Monoblack kontrolov. Dokáže zariadiť klasickú výmenu dva za jednu a pritom vďaka scry minimalizuje možnosť potiahnutia si dvoch zemí. Alebo maximalizuje … ak nám ide práve o to (Corrupt). Plus práve monoblack bude potrebovať takéto karty na to aby dosiahol potrebný draw engine a tým i potrebnú kontrolu nad stolom. Plus som nechcel vo svojom rozbore opisovať iba očividne silné réra za 10 € a viac.
Phalanx Leader.
Bol by to výborný tokení lord pre chudobných. Na spustenie jeho schopnosti by sa dali použiť ako posilňujúce očarovania (Gift of Orzhova, Unflinching Courage) tak i ochranné/posilňujúce instanty (Selesnya Charm, Gods Willing). A v slušne postavených budget Tokenoch by nebolo potrebné jeho schopnosti využiť viac ako dvakrát-trikrát. Lenže kde teraz tie tokeny zohnať. Odchádza Lingering Souls, Gather the Townsfolk, Sorin, Lord of Innistrad, … . Prichádza síce Elspeth, ale tá nebude práve karta pre chudobných. Možno v Borose by dokázal dosť tokenov vyprodukovať Young Pyromancer. A keďže Leader dokáže dať countre i na nie-tokeny, na pomoc by mu mohli prísť i bytosti ako Imposing Sovereign, Burning-Tree Emissary, Firefist Striker, či Ash Zealot . A i GW Aggrá disponujú radou silných lacných bytostí, ktoré sa ale extra posilneniu brániť určite nebudú.
Thoughtseize
Podľa mňa „best discard ever“. I keď ako „starší hráč“ mám predsa len viac slabosť pre Hymn to Tourach (1). Možnosť za iba jednu manu a dva životy zahodiť z ruky súperovi najnebezpečnejšiu kartu, predstavuje silu, s ktorou treba rátať. Zvlášť ak si tú kartu môžeme vybrať a nie sme obmedzení typom karty (Duress), manacostom (Inquisition of Kozilek, Appetite for Brains) či našou schopnosťou odhadu (Cabal Therapy). Neviem si predstaviť balík hrajúci čiernu, ktorý by ju nechcel hrať. Osobne si myslím, že pôjde s dlhodobého hľadiska o najdrahšiu kartu edície. O to viac, ak si uvedomíme, že jej hrateľnosť pôjde skrz všetky formáty. A skrz všetky archetypy.  Zvlášť hráči modernu sa potešia.
Daxos of Meletis
No nový Geist of Saint Traft to asi nebude. Na to je táto 2/2 bytosť bez hexproof-u (alebo aspoň shroud-u) príliš zraniteľná. Na druhej strane je to karta s naozaj veľkým potenciálom. Proti správnym balíkom (s minimom ničenia), ale i proti tým nesprávnym (ak budú mať slabšiu chvíľku a nezničia ho) by mohol súperovi „kradnúť“ karty jedna radosť. A k tomu ho predurčuje i jeho forma „slabšej“ evasion. Možnosti je tak niekoľko: buď ho budú hraťWU Kontroly, ktoré si ho dokážu ochrániť (Render Silent, Syncopate, Negate, Cancel), alebo Azoriuske Aggrá s podporou (Brave the Elements), schopné ho pretlačiť, alebo skončí v (asi funny) heroic Bant deckoch, ktoré budú hrať ochranné instanty (Gods Willing, Ranger´s Guile) práve kvôli heroic bytostiam (Phalanx Leader, Wavecrash Triton, Triton Fortune Hunter) a on sa na nich tak nejako priživí.

Hammer of Purphoros
Za „oných čias“ patrili istú dobu k najsilnejším balíkom štandardu Zelenočervené ohne založené na karte Fires of Yavimaya. A možno sa ich čas vracia. Pretože v prvom kole Elvish Mystic (samozrejme skrz Stomping Ground), v druhom Hammer of Purphoros a v treťom útok Ghor-Clan Rampager-om za štyri, alebo Deadbridge Goliath-om za päť dokáže dostať súpera pod tlak raz dva. Nehovoriac o tom, že už o kolo neskôr, už môže ísť Kalonianska Hydra rovno za osem. A v prípade postupnosti – prvé kolo: les - Elvish Mystic, druhé kolo: hora - Burning-Tree Emissary a skrz neho Hammer - tak to si potom v treťom kole môže udrieť už i Purphoros. Tu si zase neviem predstaviť štvormanovú bytosť, ktorá by s ním nerada spolupracovala. A ak aj bude mať súper nejaké to globálne ničenie … nevadí. Toto kladivo si svojich útočníkov dokáže stvoriť samo. Takže miesto kladiva na čarodejnice, tu asi máme kladivo na kontroly …
Rescue from the Underworld
Dokáže – a s instantnou rýchlosťou – robiť celkom šikovné triky s enters the battlefield bytosťami. Len tak námatkou spomeniem kúsky ako Lifebane Zombie, Sin Collector, Banisher Priest, Shadowborn Demon, Obzedat, Ghost Council či Angel of Serenity. Nebude to asi druhá Unburial Rites, ale hrob by nemusel byť až taký slabý, ako by sa mohlo zdať.
Xenagos, the Reveler
Mohol by sa presadiť. A to hovorím nielen preto, že je Xenagos v „mojich farbách“. Predstavte si toto: hneď po jeho vyvolaní (najlepšie tak v treťom kole) využijete jeho druhú schopnosť. Tým sa zvýši jeho šanca ubrániť sa sám (jedna s podmienok dobrého planeswalkera) a vám počet bytostí na stole – aj keď lojalitu mu to nezdvihne. No a o kolo neskôr vás jeho prvá schopnosť (v ideálnom prípade) dokáže – v spolupráci s bytosťami ako Elvish Mystic, Sylvan Caryatid alebo Satyr Hedonist – dostať na takých 8 až 12 (zeleno-červených) mán. Tiež vám na mysli vytanula Trinity Green? Pretože za tie many už vyvoláte prakticky všetko (Garruk, Caller of Beasts, Ruric Thar, the Unbowed, dokonca Worldspine Wurm) a keď si veľké bytosti ešte dokážete urýchliť (Hammer of Purphoros, Ogre Battledriver) mohla by z toho byť aspoň nová Rampa.
Omenspeaker
Nový Augur of Bolas. Teda samozrejme nie úplne. Je horší v tom, že neposkytuje kartovú výhodu. Ale zase je lepší tým, že manipuláciou s knižnicou, môže (o kolo) priniesť nielen potrebný instant, či sorcery, ale napríklad i potrebný tretí land (užitočné v early game), či dokonca potrebnú bytosť, alebo očarovanie (užitočné v mind game). A k tomu dokáže samozrejme ešte útočiť (nie je to stena), zastaviť útok všetkých malých pozemných bytostí (ma 3 životy), alebo sa hodiť pod nohy nejakej väčšej bytosti (a získať vám tým čas). Karta, ktorá sa podľa mňa v Kontroloch hrať bude, pretože spĺňa všetky požiadavky kladené na modrú (pozemnú) bytosť.

Polukranos, World Eater
V dnešných časoch už ani 5/5 za štyri many (s bonusovou schopnosťou) veľa rozruchu nenarobí (viď. Deadbridge Goliath). A neviem, či toto bude výnimka. Podľa mňa sú jej jedinou šancou Monogreen balíky. Tam to totiž bude jedna z mála (dobrých) zelených kariet schopných zničiť bytosť (či bytosti). Alebo ju uživia rôzne Rampy (Mystic, Satyr, …), ktoré ju dokážu „nabíjať“ za oveľa väčší počet mán. Na extra uplatnenie jej ale podľa mňa chýba poriadna evasion schopnosť.
Anax and Cymede
Boros-u sa v tejto edícii dostalo vcelku veľkej podpory. Dostala jednomanové ničenie (Chained to the Rocks), kvalitné burn kúzla (Magma Jet, Lightning Strike), artefakt/očarovanie podporujúce battalion (haste a 3/3 tokeny (s haste) dávajúci Hammer of Purphoros), no a v bytostiach je to  pre zmenu táto „dvojka“. First strike a vigilance robia z tejto trojmanovej 3/2 vcelku dobrú bytosť samú o sebe (pomaly sa základnou podmienkou dobrej bytosti stáva jej schopnosť postaviť sa Boros Reckoner-ovi). Možnosť skrz ňu posilňovať ostatné bytosti a dodávať im i potrebnú evasion už je dôvodom poobzerať sa po pár dobrých „target“ kúzlach (Gods Willing nie je zlý a Boros Charm tiež ujde, zvlášť keď ho main deck vďaka indestructible módu uživíme i proti kontrolom) a nejakých spolubojovníkoch (Ash Zealot, Mindsparker, …).
Destructive Revelry
Ja viem, že vďaka takýmto hláškam vyzerám ako keby som hrával Magic the Gathering ešte so Štúrovcami, ale … v dávnych dobách Erhamgeddonu a (tých starých) Bielych Koní bývalo zvykom hrávať jeden Disenchant (čítaj Naturalize) už v maine. Len tak na chuť, pre prípad potreby. A ak sa pozriem na momentálne hrateľné artefakty (Ratchet Bomb, Haunted Plate Mail), ale hlavne enchantmenty (Detention Sphere, Blind Obedience, Unflinching Courage, Hammer of Purphoros, Bow of Nylea, Bident of Thassa, …) tak sa možno ten čas vracia. Minimálne v momentálne vychytenom RG Aggre, by som toto ničenie, ktoré dokáže súčasne i zraniť súpera, minimálne zvažoval.
Underworld Cerberus
Perfektná zhoda flavoru s efektom. A je to i efektívna karta. Čierny v nej získava už main-ovú odpoveď na rôzne triky s hrobom (Rescue from the Underworld, Obzedat´s Aid) a pritom je to stále 6/6 za päť mán, ktorá bude viac než obtiažne blokovateľná. S nejakým tým zahadzovaním (Duress, Thoughtseize), burnom (Magma Jet, Lightning Strike) a ničením (Dreadbore) by už nemalo byť ťažké doraziť súpera.
 

Ashen Rider

Letec s importovanou (výraznou) kartovou výhodou. Nehovoriac o tom, že táto bytosť exilne rovnako dobre bytosť, ako i planeswalkera, alebo  zem. Len sa samozrejme človek nedostane k jeho „normálnemu“ vyvolaniu. No v nejakej novej GB Reanimácii, by to hádam šlo. Do hrobu by sa mohol dostať skrz Grisly Salvage a Commune with the Gods a z hrobu najskôr cez Rescue from the Underworld, Whip of Erebos alebo Deadbridge Chant. Ale to všetko nie sú práve kúzla s nízkým casting costom, takže najsvižnejší balík to asi nebude. Plus exilnutie Ashena nespustí jeho efekt, takže by sa asi hralo ťažšie proti bielej – Selesnya Charm, Chained to the Rocks. Ale i tak by to nemusel byť až taký zlý deck. Bytostí, ktoré by mohli ašpirovať na úlohu torpéd v takomto decku je momentálne na štandarde dosť:  Obzedat, Ghost Council, Shadowborn Demon (ten by v tomto balíku nemal mať problém ani so splnením svojej podmienky) alebo Armada Wurm.

Nykthos, Shrine to Nyx

Bude to  nová  Gaea’s Cradle? V takom Monogreen controle by nemal byť problém tých pár zelenych manasymbolov nazbierať – Elvish Mystic a Sylvan Caryatid na urýchlenie, Bow of Nylea pre životy a posilnenie, a Kalonian Hydra, či Garruk, Caller of Beasts ako vrchol krivky. Na obnovenie zašlej slávy spomínanej Trinity Green, ale asi  momentálne chýbajú drahšie a hlavne hrateľné zelené sorcery, či instanty.

 

A to je asi tak všetko, čo sa do prvej časti vošlo. Na vaše pripomienky, komentáre a oponovanie sa teším v komentároch. Pretože práve takýto brainstormig zvyčajne prináša najviac nových nápadov. A čím skôr sa pokúsim rozbor dokončiť druhov časťou.
Dorlas

Leave a reply


*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>